Horlama Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
07 Temmuz 2024

Horlama Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Horlama Ameliyatı

Horlama ve Nedenleri

Horlama, uyku sırasında solunum yollarındaki tıkanıklık nedeniyle oluşan rahatsız edici bir durumdur. Horlama ve uyku apnesi, genellikle üç ana nedenden kaynaklanır:
  • Beyin merkezi kaynaklı
  • Solunum yolları kaynaklı
  • Hem beyin hem de solunum yolu kaynaklı

Horlama Ameliyatlarının Nedenleri

Horlama ameliyatları genellikle solunum yolları kaynaklı şikâyetler nedeniyle yapılmaktadır. Bu şikâyetlere neden olan durumların hangisi olduğuna karar verebilmek için ayrıntılı bir fiziksel muayene, kulak burun boğaz muayenesi, radyolojik tetkikler ve uyku laboratuvarı çalışmaları yapılmalıdır. Bu kontroller arasında en faydalı olanı uyku laboratuvarı çalışmalarıdır. Uyku laboratuvarı çalışmaları için hasta bir gece boyunca monitöre bağlanarak izlenir. Uyku sırasında nefesini ne kadar sıklıkla, kaç saniye süre ile tuttuğu, kalp atışlarında ne gibi değişiklikler olduğu, kandaki oksijen ve karbondioksit gazlarının seviyeleri gibi belirlenen bilgiler sürekli kaydedilir.

Ameliyat Karar Süreci

Uyku çalışmaları sonrasında hastalığın hangi tip olduğu, solunum yolları nedeniyle bu tıkanma oluyorsa bunun hangi seviyede olduğu ve hangi ameliyatın yapılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Solunum yollarıyla ilgili horlamada tıkanıklığın yeri burunda, damakta, küçük dilde, bademciklerde veya çenede olabilir. Bu sorunlar solunum yolundaki kitleden kaynaklanabilir. Mesela; bademcik gibi. Hastalığın ciddiyetine göre yapılan ameliyatlar iki ana grup altında toplanır:
  • Hafif ve orta şiddetli horlamada yapılan ameliyatlar
  • Ağır horlamada yapılan ameliyatlar

Ameliyat Türleri ve Anestezi

Horlamayı ortadan kaldırmak için ameliyatlar genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Basit işlemlerde, örneğin burun etinin küçültülmesi gibi işlemlerde lokal anestezi tercih edilirken, küçük dil, bademcik ve damağa müdahale edilen ameliyatlarda genel anestezi tercih edilmektedir.

Ameliyat Sonrası Dönem

Bu ameliyatlarda hastalar en çok ameliyat sonrasında boğazlarında, geniz ve kulaklarında ağrı hissederler ve bu durumdan şikâyet ederler. Bu şikâyetleri gidermek için ağrı kesici kullanılmaktadır. Ayrıca, ameliyat sonrası dönemde iyileşme süreci boyunca doktorun önerilerine uymak önemlidir.

Horlama Ameliyatı Türleri

Horlama ameliyatları genellikle burun kemiği eğriliği, burun eti küçültme, bademcik ve geniz eti ameliyatlarıdır. Hangi ameliyatın yapılacağına horlamanın tipine ve soluk durması olayına göre doktor karar verir. Yapılacak ameliyattan sonra hasta horlama rahatsızlığından kurtulur ve uyku sorunu ortadan kalkar.

Sonuç

Horlama ameliyatları, solunum yollarındaki tıkanıklıkları gidererek horlama ve uyku apnesi gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Bu ameliyatlar, hastanın yaşam kalitesini artırır ve daha sağlıklı bir uyku düzeni sağlar. Ancak, her hastanın durumu farklı olduğu için, ameliyat kararının uzman bir doktor tarafından verilmesi önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Uyku Düzeni Nedir?

Bebeklerde Uyku Düzeni Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Horlama Nedenleri

Bebeklerde Horlama Nedenleri

Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Horlama Nedenleri

Hamilelikte Horlama Nedenleri

Horlama Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Horlama Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Ameliyatı Sonrası Horlama

Burun Ameliyatı Sonrası Horlama

Horlama Aleti Nasıl Kullanılır?

Horlama Aleti Nasıl Kullanılır?

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?